Sposoby na porządek w domowych papierach, przy adhd i nie tylko
W obecnych czasach dużo rzeczy można przechowywać w wersji elektronicznej. Są jednak dokumenty, które trzeba trzymać w wersji papierowej np. świadectwa szkolne, akty urodzenia, akty zgonu itp. Przy bankowości elektronicznej odpada nam przechowywanie opłaconych rachunków czy potwierdzeń przelewów. W razie potrzeby zawsze można wydrukować potrzebne potwierdzenie przelewu.
Sprzątanie papierów zacznij od przejrzenia, co w nich masz. Następnie proponuje posegregować następującymi działami:
- dokumenty z banku,
- świadectwa szkolne,
- umowy i świadectwa pracy, rachunki od umów zleceń czy o dzieło;
- wyniki badań, skierowania;
- rozliczenia z US, ZUS itp.
- Bieżące rachunki do zapłaty;
- podatki;
- ubezpieczenie domu, samochodu itp;
Pamiętaj są takie papiery, które trzeba przechowywać przez określony czas np. dokumenty z rozliczeniem z urzędem skarbowym należy przechowywać przez okres 5 lat licząc od roku kolejnego. Np. rozliczenie za rok 2023 będzie można wyrzucić dopiero w styczniu 2029 roku. Rok 2023 jest traktowany jako rok zerowy i jego się nie wlicza.
To warto kupić do domowego przechowywania papierów:
- segregatory, teczki skoroszytowe, teczki na dokumenty A4 - do wyboru - wybieraj takie biurowe z możliwością opisu. Te ładne i kolorowe zostaw sobie do innych celów;
- pojemniki z pokrywką;
- klipsy, spinacze do papieru;
- koszulki;
- zszywacz;
- dziurkacz;
- teczki z gumką;
- karteczki do opisu lub wydrukowane naklejki z opisem;
- marker do opisywania teczek i segregatorów;
- ewentualnie taśma klejąca i klej;
Podsumowując ten wpis, gdy uda Ci się uporać z domowymi papierami to w przyszłości w łatwy sposób odnajdziesz potrzebne dokumenty. Przy właściwej segregacji wystarczy tylko raz na jakiś czas przetrzeć kurze. Wiem, że nam osobom z adhd ciężko się ogólnie zabrać za porządki. I to "najgorzej jest zacząć" jest zwykle problemem. Czasami niektóre rzeczy muszą swoje odleżeć, zanim zrobisz z nimi porządek albo po prostu je wyrzucisz.
Wg. mnie najlepiej zacząć sprzątać spontanicznie, bez żadnych planów, czy robienia z tego jakiegokolwiek wydarzenia, nasz mózg tego nie lubi. Czasami uporządkowanie wszystkiego na raz jest niemożliwe, dlatego metodą małych kroków podziel sobie pracę na mniejsze etapy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuje za każdy komentarz. W miarę możliwości staram się każdego z was odwiedzić.
Proszę o niezostawianie linków do swoich stron. znajdę cię i bez tego!