Kluski Śląskie, Prosty przepis na tradycyjne domowe kluski

Kluski śląskie ze śląskiego gumiklyjzy to potrawa regionalna, którą na Śląsku zna każdy. Kluski śląskie – rodzaj klusek ziemniaczanych przygotowanych z gotowanych ziemniaków i mąki ziemniacznej, formowane w mocno spłaszczone kulki z wgłębieniem i gotowane w osolonym wrzątku. Zestaw rolada, modra kapusta i kluski kupisz na Śląsku w każdym lokalu gastronomicznym, który serwuje domowe jedzenie. A kompot, rolada, modra kapusta i kluski także na stałe wpisały się w niedzielne menu nie jednego domu na Śląsku. Nic dziwnego, bo kluski to pyszny i pożywny obiad. Świetny zamiennik ziemniaków. Kluski śląskie to danie, które na równi uwielbiają i dorośli i dzieci. Te mięciutkie i elastyczne kluseczki możemy jeść same z podsmażoną cebulką i boczkiem albo jako dodatek do obiadu. Zrobienie klusek śląskich jest banalnie proste. Robi się je bardzo szybko. W naszym domu są robione od lat. W dzisiejszym wpisie chciałam się z Wami podzielić naszym tradycyjnym i prostym przepisem na pyszne kluski śląskie.


kluski-sląskie--na-desce-do-krojenia



Kluski Śląskie, Prosty przepis na tradycyjne domowe kluski 



składniki na kluski śląskie: 

  • ziemniaki ( najlepsze będą ziemianki mączne, typ C)
  • mąka ziemniaczana (inaczej skrobia ziemniaczana)   
  • jajko.
  • sól do smaku

Dodatkowo potrzebujesz:
miska, stolnica, praska do ziemniaków lub maszynka do mielenia mięsa i garnek w którym będziesz gotować kluski i łyżka cedzakowa do wyłowienia gotowych klusek.


Jak zrobić dobre kluski śląskie? 

Przygotowanie:

Ziemniaki obrać i ugotować w lekko osolonej wodzie. Po ugotowaniu, ziemniaki dokładnie odcedzić. Tak aby w garnku nie została jeszcze woda. Gdy macie z tym problem najlepiej od razu przelej całą zawartość garnka z ziemniakami do sita. Ciepłe ziemniaki należy przepuścić przez praskę.  Gdy macie maszynkę możecie użyć ziemniaków z dnia poprzedniego. Gdy nie macie praski ani maszynki, ziemniaki możecie ubić tłuczkiem do ziemniaków Jednak musicie zrobić to bardzo dokładnie, tak aby w ziemniakach nie zostały grudki. 

Zmielone ziemniaki umieść w misce i uklep. Podziel dłonią ziemniaki na cztery równe części. Wyjmij na chwilę jedną część. W to miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną.  Mąka ziemniaczana powinna całkowicie wypełnić lukę po ziemniakach. Nie usypuj kopczyka, tylko uklep płasko mąkę. Czwartą cześć ziemniaków dodaj do całości i wbij jedno jajko.  Całość bardzo dokładnie wymieszaj dłońmi. Gotowe ciasto powinno być bardzo plastyczne, tak jak ciastolina. Dobrze zrobiona kluska śląska powinna być miękka, lekko ciągnąca

Z gotowej  masy uformuj kulki. Od ciebie zależy jaką chcesz mieć wielkość.  Mogą być w wielkości orzecha włoskiego ( to jest najczęściej spotykany rozmiar gotowych kulek) lub większe. Ja osobiście wolę większe kluski. Szybciej się je robi. W uformowanej kuleczce  zrób dołek. Najwygodniej i najszybciej robi się go palcem. Możesz też zrobić go czymś co masz pod ręką np. trzonek noża lub drewnianej łyżki. Pewnie zastanawiacie się do czego potrzebny jest ten dołek. Na talerzu w tych dołeczkach zbiera się sos i w ten sposób kluski lepiej smakują :) Do dużego garnka nalej wodę. Posól wg uznania. Gotowe kluseczki ułóż na desce, będzie Ci się je wygodniej wrzucało do garnka. Umieść  porcję klusek w gotującej wodzie.

Czas gotowania: Po wypłynięciu klusek na powierzchnię odczekaj, około 4 minuty. Za [pomocą łyżki cedzakowej wyłów kluski i umieść w salaterce lub na talerzach. Gotowe kluseczki podawaj jak chcesz. Może to być słynny tercet modra kapusta, rolada i kluski. A równie dobrze możesz kluseczki  np. podać z sałatką jarzynową z majonezem i mięskiem w sosie. 

Kluski najlepiej smakują zaraz po przygotowaniu. Można przygotować je oczywiście wcześniej, nie musisz ich od razu gotować. Należy jednak pamiętać, aby przygotowane kluski przykryć szczelnie np. folią aluminiową. To zabezpieczy je przed wyschnięciem. 

Sekret udanych klusek śląskich:

Proporcja. Bardzo ważne, aby trzymać się proporcji - podzielić gotowane ziemniaki na 4 równe części i w to miejsce wsypać mąkę ziemniaczaną. Kluski zawsze wyjdą! Nie potrzebujesz wagi, nie potrzebujesz wiedzieć ile kilogramów ziemniaków właśnie się ugotowało. Taka proporcja to gwarancja świetnej konsystencji i smaku. Ciasto nie będzie ani za rzadkie, ani zbyt mało plastyczne.

Moje rady:   Co robię nie tak, gdy: 

ciasto nie chcą się kleić ? rozpada się - Winowajca za dużo mąki. Czasami to wina ziemniaków. Wybieraj ziemianki mączne. Nie używaj pastewnych ziemniaków i młodych ziemniaków. Z młodych kartofli kluski nie wyjdą, a z pastewnych są niesmaczne. 

Ciasto się klei - za mało mąki 

Kluski są za mocno gumowe- za dużo mąki ziemniaczanej, zaburzona proporcja  

Co zrobić, gdy zrobisz za dużo klusek - Kluski śląskie można mrozić. Należy je rozłożyć równomiernie na desce. Możesz również je podgrzać - Można to zrobić  mikrofalówce lub odsmażyć na patelni w sosie lub w tłuszczu. Sama najbardziej lubię takie wczorajsze kluski, które wcześniej odsmażyłam w sosie. 
  
Dodawać mąkę pszenna czy nie ?

Dodawanie do klusek mąki pszennej jest przez niektórych uznawane na świętokradztwo. Rodowici Ślązacy uważają ze kluski śląskie robi się tylko wyłącznie z zieminków i mąki ziemniaczanej. Jajko też jest niepotrzebne. Ja osobiście jeszcze nie robiłam klusek bez jajka, ale znam gospodynie, które tak robią od lat. Mąki pszennej się nie dodaje. Ja osobiście nie lubię. Mąka pszenna daje słodki posmak. Będąc w Łebie jadłam "kluski śląskie", które były z nimi tylko z nazwy, bo z w całości były zrobione z mąki pszennej  i były wyjątkowo niedobre. Z mąki pszennej i ziemniaków zwykle robi się kopytka, ale te kluski nie przypominały nawet kopytek. 

  
To co dzisiaj na obiad ? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz. W miarę możliwości staram się każdego z was odwiedzić.
Proszę o niezostawianie linków do swoich stron. znajdę cię i bez tego!